ارسال شده توسط: در چهار شنبه 24 آگوست 2011,در ساعت 4:41 ب.ظ |2 نظر

 

سخنان مقام معظم رهبری پس از شهادت رسول حیدری : ما دلمان برای از دست دادن این عزیز و سایرعزیزان می سوزد لکن سعادتی از این بالاتر نیست و نمی شود که جوانی برود داخل میدان وشهید شود.من بارها گفته ام میدان بوسنی،جنگ اسلام وکفر تنها نیست بلکه از این بالاتر است،دروازه ورود به غرب واروپا است،آنجا مسأله اش بالاتر از جنگ عراق و ایران است.کسی که برود آنجا و محیط امن خانواده را رها کند مقامش خیلی بالاتراست.

 

 زندگینامه شهید رسول حیدری

در نخستين روز از فروردين ماه سال 1339 در ملاير ديده به جهان گشود. زماني که گام در راه تحصيل نهاد، به دليل هوش و ذکاوت و رفتار مردانه‌اش در مدرسه شاگرد ممتاز گشت، براي ادامه تحصيل به هنرستان رفت و از همان زمان با الفباي سياست آشنا شد.

 

فعالیت های شهید حیدری بعد از انقلاب و در دوران دفاع مقدس

در سال 1358 به عضويت سپاه پاسداران همدان درآمد و سپس در سال 1359 سپاه پاسداران ملاير را تشکيل داد.

 سپس به کردستان رفت و در شهر پاوه و در فرو نشاندن غائله «سريش آباد» و در سال 1358 آزادسازي «باينگان» حماسه آفريد.در طول سال هاي دفاع مقدس 65 ماه در جبهه به خدمت پرداخت.چندين مرتبه مجروح شد. و مدتي در جبهه گيلان‌غرب و سرپل ذهاب با نيروهاي متجاوز عراقي جنگيد.

 شهید حیدری بعد از دوران دفاع مقدس

  پس از پايان جنگ در رشته علوم سياسي دانشگاه امام حسين (ع) مشغول به تحصيل شد.  در زمان تجاوز «صرب‌هاي نژادپرست»  به عنوان ديپلمات جمهوري اسلامي به کشور بوسني رفت. رسول حيدري پس از سال‌ها مجاهدت در روز عيد غدير سال 1372 در کشور بوسني هرزگوين و در بوسناي مرکزي واقع در شهر وسيوکو به کمين نيروهاي کروات که آن زمان با نيروهاي مسلمان در حال جنگ بودند، رفت و پس از مقاومت شجاعانه در تاريخ 19/3/1372 در سن33 سالگي به فيض عظيم شهادت نايل آمدند.

(عکس مراسم یادبود شهید حیدری در بوسنی)

 

 

مستند شهید حیدری

این مستند سال گذشته به کارگردانی سید احسان اصغرزاده توسط موسسه روایت فتح ساخته شد و در سه قسمت روی آنتن رفت.

قسمت اول:تولد شهید دوران کودکی ، نوجوانی ؛انقلاب و آغاز جنگ تحمیلی

قسمت دوم: ازدواج، دفاع مقدس

قسمت سوم:زندگی پس از پایان جنگ تحمیلی، جنگ بوسنی، سفر به بوسنی و شهادت

این مستند رو می توانید از سایت شهید حیدری به آدرس زیر دانلود کنید.

http://shahidrasul.ir

 

 

 

به گزارش خبرنگار تابناک، شهید رسول حیدری که تنها ایرانی است که در جنایت علیه مسلمانان بوسنی به مقام رفیع شهادت رسیده، این بار مراسم سالگردش با شکوه تر از همیشه و با سخنرانی سردار علی فضلی با حضور مسئولان، دوستداران برگزار شد .
 در این مراسم سردار فضلی با ذکر فضائلی از شهدای جنگ تحمیلی و سرداران شهید کشور و همچنین تعریف خاطراتی جایگاه رفیع این شهدا را تکریم کرده و مطالبی در خصوص ارزش و جایگاه شهید حیدری مطرح کرد.

سردار فضلی با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در خصوص شهید حیدری در جمع خانواده وی و قرائت بیانات ایشان، جایگاه و ارزش از خودگذشتگی فردی را که از خانواده و جان خود گذشته و برای نجات مسلمانان یک کشور دیگر وارد میدان می شود را تشریح کرد.

تهیه و تنظیم:محمد رضا فارسی

 منابع :

– کتاب بیکرانه ها

– سایت خبری تابناک

– پایگاه اطلاع رسانی شهید رسول حیدری 

 

2 دیدگاه ها