ارسال شده توسط: در یکشنبه 18 سپتامبر 2011,در ساعت 9:34 ب.ظ |7 نظر

طبقه بندی همه گویش ها و لهجه ها به طور شفاف و روشن امری دشوار است در این مطلب سعی نمودیم با نگاه به  چند مقاله زبان شناسی در  ایران ، جایگاه زبان و لهجه در ایران  و سپس ملایر را بررسی نماییم.

خلاصه  مقاله شماره 1/انجمن زبان فارسی/صهبا سلیمی

اگر با هم سفری داشته باشیم از تهران به دیگر نقاط ایران. مقصد اول ما اصفهان است. گشتی در شهر بزنید و با مردم صحبت کنید. آیا حرف مردم را می‌فهمید؟  اگر فارسی‌زبان باشید، حتماً می‌فهمید که مردم چه می‌گویند، و مردم اصفهان نیز حرف‌های شما را می‌فهمند. از نظر تلفظ با لهجه محل شما فرق دارند. اما این تفاوت باعث نمی‌شود، که میان شما و اهالی اصفهان ارتباط برقرار نشود.

 حالا به یکی از شهرهای غربی ایران سری بزنید.  تبریز و ارومیه یا شهر کردنشین سنندج ،  طبیعی است که حرف این مردم را نفهمم. نه از تلفظ آن سر در می‌آورم و نه واژه‌های آن به گوشم آشناست.

 هرگاه در یک اجتماع گروهی از افراد از نظام ارتباطی استفاده کنند، که برای سایر افراد امکان مفاهمه و تعامل وجود نداشته باشد، زبان‌شناسان می‌گویند، در این اجتماع دو زبان (گویش) متفاوت به کار می‌رود. به این ترتیب کردی، لری، ترکی، مازندرانی و گونه‌هایی از این دست، زبان می‌باشند، نه لهجه.

زبان‌هایی(گویش ها) همچون کردی، لری و مازندرانی همه گونه‌های هستند، متولد از زبانی به نام فارسی. اما لهجه‌هایی از زبان فارسی نمی‌باشند. باید گفت که این زبان‌ها تنها زمانی لهجه‌ای از فارسی بوده‌اند، که تفاوتشان با فارسی از نظر آوایی بوده است،

از طرفی در بین همین زبان ها و لهجه ها  تفاوت‌هایی است که میان زبان و نحوه سخن گفتن افراد تحصیل کرده اجتماع در مقابل کم سوادان وجود دارد یا تفاوتی که میان سخن گفتن زنان و مردان وجود دارد. عواملی همچون منطقه جغرافیایی (محل زندگی افراد)، جنسیت، تحصیلات، طبقه اجتماعی، سن و سبک در سخن گفتن افراد جامعه زبانی ایجاد می شود.

خلاصه مقاله شماره 2/کانون ادبیات ایران/دکتر ایران کلباسی

تاریخچه زبان و گویش  فارسی : چندين هزار ‏سال پيش وقتی آريایی ها از روسيه به سوی جنوب سرازير شدند بخشی به هند و بخشی به ايران آمدند. آن هايی که به ايران ‏آمدند، در آعاز زبان واحدی داشتند که همان زبان ايرانی نخستين است که بعدها به شاخه‌های گوناگونی بخش شد. يکی ‏از اين شاخه‌ها زبان‌فارسي است و ساير گويش های ايرانی شاخه‌های ديگر اين زبان واحد هستند. مثلاً کردی و لری يک گويش ايرانی است و ترکی يکی ‏از زبان هايی است که در ايران به کار می ‌رود، چون از زبان مادری دیگری است.

گويش ها: شاخه‌هایی از یک زبان واحد هستند، مثلاً گویش های: فارسی، تاتی، کردی، لری، بلوچی، مازندرانی، گيلکی و … ‏گويش های گوناگون يک زبان ايرانی هستند .گويش ها از نظر ‏آوايی، واژگانی و دستوری با هم تفاوت های بسياری دارند و فهم آن ها نياز به آموزش دارد

لهجه: انواع هر گويش را لهجه می گويند، براي مثال گویش ‏فارسی دارای لهجه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تهرانی، اصفهانی، شيرازی، کرمانی و غيره است و گویش گيلکی دارای لهجه‌های رشتی، لاهيجانی، ‏رودسری، آستانه ای و … و گویش کردی دارای لهجه‌های مهابادی، سنندجی، کرمانشاهی، ايلامی و غيره است.

 

 تعیین جایگاه و  موقعیت گویش و لهجه در ملایر

براساس مقاله شماره یک : زبان مردم شهر ملایر بدلیل اینکه برای افراد فارسی زبان قابل فهم می باشد وتنها اختلافاتی از نظر آوایی دارد.لهجه ای از گویش فارسی بحساب می آید.

بر اساس مقاله شماره دو : و بر اساس این مقاله گویش لری شاخه ای از زبان فارسی نخستین (آریایی) بوده که به لهجه های خرم آبادی ، یاسوجی، بروجردی، نهاوندی و … تقسیم می شود.از این منظر  زبان مردم ملایر شاخه ای از گویش لری بحساب می آید  با عنوان لهجه ملایری

البته طبق اظهار اکثریت کارشناسان لهجه ملایری نسبت به دیگر لهجه ها ی لری نزدیکترین لهجه  به فارسی معیار بحساب می آید.

لازم به ذکر است از نظر جغرافیایی هیچ گاه نمی توان مرز مشخصی برای زبان و  لهجه شهرها و روستاهای ایران تعیین کرد.چراکه همجواری شهر ها و استان ها به خودی خود بر زبان و لهجه مردم تاثیر گذاشته است .برای نمونه می توان به بخش هایی از ملایر که در همسایگی همدان و یا لرستان قرار دارند اشاره نمود که به زبان ترکی و یا گویش لری صحبت می کنند.

تهیه کننده :محمد رضا فارسی


7 دیدگاه ها

 • سلام
  به نظر اينجانب مهم فرهنگ و برخورد اهالي يك شهرستان حائز اهميت است اينكه حالا لرم يا كردم يا …. چه فرقي داره مهم انسانيته كه مي تواند برجسته و مايه مباهات اشخاص گردد . با تشكر
  ————-
  آبی آسمانی: سلام – بله – همه رفتار و منش انسان ناشی از زبان محلی منطقه ای نیست ، فرهنگ دینی و ملی نقش مهمتری رو ایفا می کند.

 • زبان ولهجه ملایری فارسی دری بوده که زبان لری زندیه بران اثرگذاشته است

 • من اراکی هستم و فارسی زبان.وقتی به ملایر می ایم زبان مردم کوچه بازار را متوجه میشوم.تاثیر گیری از لری باعث نمیشود ملایری لاری شود!این همان اشتباه پان ترکهای هذیان گو است که فکر میکنند تاثیر گیری فارسی از عربی باعث شده فارسی عربی بشود!این بیشتر شبیه جک و طنز میماند.اگر مثلا فارسی عربی بود همه باید در مکه و مدینه به زبان فارسی حرف میزدند و حداقل 80% را عربستانیها متوجه میشدند!اگر ملایری یک زبان دیگر بود من باید از یک ملایری موقع حرف زدن میخواستم فارسی حرف بزند!در حالی که مردم ملایر با همان زبان خود با من حرف میزنند و من با زبان خود جواب میدهم.
  ———-
  آبی ُآسمانی:
  ممنون از حضورتون-خیلی مستدل و روان نظر دادید- اگر کسی با مردم ملایر محاوره داشته باشدمتوجه این موضوع می شود.

 • سلام مردم چهاردولی که در ملایر زندگی میکنند مثلا روستای کوسج خلیل اصالتا کجایی هستند زبان انها لری یا کردی است لطف جواب دهید که این چهاردولی با ایل چهاردولی که لک هستند واز جنوب اذربایجان غربی در استان همدان کردستان ایلام ومازندران زندگی می کنند از یک طایفه است
  ————–
  آبی آسمانی:ظاهرا فقط فامیلی ایشان از قومیت های قدیم لر یا لک می باشد – در ملایر و در همه روستاها زبان لری قابل فهم برای فارسی زبانان رایج است.

 • باسلام مرسی از مطالعات دقیق شما من با نویسنده موافقم.ملایری برگرفته از فارسی ایرانی است ومشابه با لری.به دلیل همسایگی با لر ها وارتباطات زیاد آنها در گذشته تاثیر گرفته.

 • لهجه ملایری را میتوان اینگونه توصیف کرد:فارسی با تاثیر گذاری لری و کمی ترکی

 • سلام وخسته نباشید
  زبان شهرستان ملایر لری بوده وهست که در طول زمان به علت مراودتهاودر مسیر بودن جادهای اصلی از گویشهای فارسی وترکی و کردی نیز در بخشهایی از آن خصوصا در شهر ملایر اثرگرفته؛
  ————
  آبی آسمانی: زبان مردم ملایر قابل فهم برای فارسی زبانان است .که البته از منظر مقاله اول این نوع لهجه جزو زبان فارسی بحساب می آیداز طرفی لغات و اصطلاحات بسیار زیاد در خود دارد که مختص همین زبان است و در طبقه زبان لری هم قرار نمیگیرد.در کل بهترین عنوان همان لهجه ملایری مناسب آن می باشد.