ارسال شده توسط: در دوشنبه 22 اکتبر 2012,در ساعت 12:19 ق.ظ |بدون نظر

 دالتون کانلی، استاد جامعه شناسی دانشگاه نیویورک در کتابش با عنوان “ترتیب تولد؛  و مایکل گروس، نویسنده کتاب “چرا فرزندان اول فرمانروایی می‌کنند و فرزندان آخر می‌خواهند جهان را دگرگون کنند”، اعتقاد دارند:

موقعیت یک بچه در خانواده، شخصیت، رفتار، یادگیری و قدرت کسب معاش او را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ترتیب تولد در شکل دادن موفقیت‌های فردی مهم است، اما این فقط در مورد بچه‌های خانواده‌های بزرگ (با بیشتر از چهار فرزند) و در خانواده‌هایی که منابع مالی و وقت والدین کم باشد، صادق است. اما در خانواده‌های ثروتمند، این تأثیر کمتر است.

در این جا نگاهی می‌اندازیم به تأثیری که ترتیب تولد ممکن است بر خصوصیات فردی داشته باشد:

فرزندان اول:

آنها وظیفه‌شناس‌تر، جاه‌طلب‌تر و سلطه‌جوتر از خواهر و برادرهای کوچک‌تر از خود هستند، . در رشته‌های مشکل‌تری مثل پزشکی، مهندسی و حقوقی می‌درخشند. همه فضانوردانی که به فضا رفته‌اند بزرگترین فرزند یا بزرگترین پسر خانواده‌شان بوده‌اند و در طول تاریخ نیز (حتی زمانی که خانواده‌های پر فرزند معمول بوده است) بیش از نیمی از برندگان جایزه نوبل فرزند اول بوده‌اند.

بد نیست بدانید برخی شخصیت‌ها نظیر هیلاری کلینتون، ریچارد برانسون، جی.کی.رولینگ (نویسنده کتاب‌های هری پاتر)، وینستون چرچیل همچنین بعضی از ستاره‌های سینما از جمله؛ کلینت ایستوود، جان وین، سیلوستر استالونه، بروس ویلیس، و همه بازیگرانی که نقش جیمز باند را بازی کرده‌اند، همگی فرزند نخست خانواده بوده‌اند.

فرزندان وسط

این دسته از افراد بیشتر به همسالان خود می‌پیوندند و به راحتی می‌توانند از خانواده جدا شوند در نتیجه آنها می‌آموزند که چگونه با منابع حمایتی دیگر ارتباط برقرار کنند بنابراین به داشتن مهارت‌های مردمی بسیار عالی گرایش دارند. فرزندان وسط اغلب نقش میانجی و مصلح را بر عهده می‌گیرند. بعضی از فرزندان وسط مشهور عبارتند از: بیل گیتس، جی.اف.کی، پرنسس دایانا.

فرزندان آخر

ته تغاری‌ها بیش از همه می‌توانند خلاق و جذاب باشند. از آن جا که آنها اغلب به عنوان توسری خور شناخته می‌شوند، به مبارزه در جنبش‌های برابری طلبانه‌گرایش دارند. (بچه‌های آخر اولین پشتیبانان اصلاحات پروتستان و نهضت روشن‌گری بودند) آنها در روزنامه نگاری، تبلیغات، فروش و هنرها موفق هستند.

بعضی از ته تغاری‌های مشهور عبارتند از: کامرون دایاز، جیم کری، رویز ادانل، ادی مورفی و بیلی کریستال.

تک فرزندان

تک فرزندها خصوصیاتی شبیه فرزندان اول دارند و مداوماً زیر بار انتظارات سنگین والدین هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که فرزندان اول اعتماد به نفس بیشتری دارند، خوش بیان هستند و احتمالاً بیش از بچه‌های دیگر از تخیل خود استفاده می‌کنند. گرچه آنها پر توقع نیز هستند، از انتقاد متنفرند، و ممکن است غیر قابل انعطاف و کمال‌گرا باشند. بعضی افراد مشهور که تک فرزند بوده اند عبارتند از: فرانکلین دلانو روزولت، آلن گرینسپن، تایگر وود، ملکه جوان تنیس ماریا شاراپووا و لئوناردو داوینچی.

دو قلوها

از آن جا که دو قلوها وضعیت برابری دارند و برخورد مشابهی با آنها می‌شود در اغلب موارد به هم شباهت دارند.

دکتر فرانک سولووی، رفتارشناس و استاد در مؤسسه شخصیت و تحقیقات اجتماعی در دانشگاه برکلی کالیفرنیا و نویسنده کتاب “تولد برای شورش: ترتیب تولد، پویایی‎های خانواده و زندگی‌های خلاق” می‌گوید:
فرزندان اول از نظر شخصیتی بیشتر از آن که شبیه خواهر و برادرهای خود باشند شبیه فرزندان اول در خانواده‌های دیگر هستند
فرزندان آخر بیشتر از آن که شبیه خواهر و برادرهای بزرگ‌تر خود باشند شبیه فرزندان آخر در دیگر خانواده‌ها هستند.

به نظر وی، علت این امر آن است که خانواده با دیدگاه‌های متفاوتی به افرادی که در جایگاه‌های مختلف قرار دارند، نگاه می‌کند.
کانلی با این نظر موافق است، اما تأکید می‌کند که این‌ها تنها گرایش‌های عمومی هستند و کلیت تئوری ترتیب تولد می‌تواند بر حسب شخصیت بچه، فاصله سنی بین خواهر و برادرها، شرایط خانواده و تجارب هر بچه در طی سال‌های شکل گیری او مورد بررسی قرار گیرد.