ارسال شده توسط: در چهار شنبه 17 آگوست 2011,در ساعت 6:25 ب.ظ |1 نظر

سال گذشته، مسابقه ای برترین عکس های پرندگان کلید خورد. در جریان این مسابقه که در سال ۲۰۱۰ کلید خورد، برترین عکس های پرندگان در ۳ گروه توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت داوری شدند. گروه ها شامل، گونه های در معرض خطر انقراض یا دارای داده های اندک و محدود، به شدت در معرض انقراض یا منقرض شده در حیات وحش و گونه های مهاجر به شدت در معرض انقراض بودند.

عکس های برتر در کتابی با عنوان کمیاب ترین پرندگان دنیا چاپ و در سال ۲۰۱۲ منتشر خواهند شد. در مجموع، عکس هایی که به این مسابقه ارسال شدند، ۹۰ درصد پرنده های کمیاب دنیا را به نمایش می گذاشتند. ناگفته نماند نزدیک به ۵۶۶ گونه کمیاب و در معرض خطر انقراض در میان پرندگان وجود دارد.

1- لک لک گرمسیری کاکل دار آسیایی (Asian Crested Ibis)
عکاس: کوان مین لی ویا

عکس لک لک های آسیایی، موفق شد جایزه نخستین دوره مسابقات بین المللی عکاسی پرندگان کمیاب دنیا را از آن خود کند. این گونه جانوری به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد. عکاس چینی با ثبت تصویر این پرنده جایزه نخست مسابقه را در اختیار گرفت. این تصویر در گروه گونه های درمعرض انقراض یا دارای داده‌های اندک واجد دریافت رتبه نخست معرفی شد. جمعیت لک لک های آسیایی در یک مقطع زمانی در روسیه، چین و ژاپن زیاد شد اما پس از مدتی تنها ۲۵۰ قطعه از آنها در استان شانکسی چین باقی ماند. به گفته سایت کمیاب ترین پرندگان دنیا، نوع خاص فعالیت کشاورزان که به کاهش منابع غذایی منجر می شود، بر کاهش تعداد این گونه از پرنده ها موثر بوده است.

۲- اردک ماهیخوار فلس دار (Scaly-Sided Merganser)
عکاس: مارتین هیل

این عکس توانست رتبه پنجم را در گروه گونه های در معرض انقراض یا با داده های اندک را از آن خود کند. شکار غیرقانونی و تخریب زیستگاه ها جمعیت این گونه را به ۲ هزار و ۵۰۰ قطعه کاهش داده است. گونه های باقی مانده در روسیه و چین زیست می کنند.

۳- بوفچه جنگلی (جوجه جغد -Forest Owlet )
عکاس: جایش کی جوشی

تصویر این بوفچه یا جوجه جغد که در هند گرفته شده، توانست رتبه چهارم را در دسته گونه های به شدت در معرض انقراض یا منقرض شده در طبیعت از آن خود کند. این گونه بومی جنگل هایی بوده که اکنون به شدت در حال تخریب شدن هستند و روند جنگل زدایی به شدت در آنها ادامه دارد.

۴- ماهیخوار بزرگ کاکل قرمز (Red-Crowned Crane)
عکاس: هوجیان سان

این عکس، حائز رتبه دوم در گروه گونه های در معرض انقراض یا با داده های اندک شد. در این عکس یک پرنده ماهیخوار بزرگ کاکل قرمز درحال پرواز دیده می شود. در حالی که جمعیت پرنده ها در ژاپن ثابت است، جمعیت پرنده های بومی آسیا به دلیل تخریب زیستگاه ها در حال کاهش است. جنگل زدایی و کاهش زمین های کشاورزی و تالاب ها از دیگر عوامل کاهش جمعیت پرندگان است.

۵- طوطی شکم نارنجی (Orange-Bellied Parrot)
عکاس: دیوید بویل

این عکس در گروه گونه های مهاجر به شدت در معرض انقراض برنده شد. این گونه طوطی های کوچک تنها در جنوب غربی تاسمانی تخمگذاری می کند و در فصل زمستان به جنوب شرقی استرالیا مهاجرت می کند. شاید تنها ۱۵۰ قطعه از این گونه در حیات وحش باقی مانده باشد.

۶- طوطی نیوزیلند (Kakapo)
عکاس: شان مک اینز

کاکاپو یا طوطی نیوزیلند یکی از کمیاب ترین پرنده های دنیاست. این عکس توانست رتبه نخست را در گروه گونه های به شدت در معرض انقراض یا منقرض در حیات وحش به خود اختصاص دهد. تنها ۱۲۴ قطعه از این گونه در حیات وحش موجود است. بخش عمده ای از جمعیت این پرندگان توسط گربه سانان وحشی شکار شده اند.

۷- مرغ مگس خوار هندوراس Honduran Emerald
عکاس: روبرت ای هایمن

عکس این پرنده توانست رتبه پنجم در گروه گونه های به شدت در معرض انقراض یا منقرض شده در حیات وحش را در اختیار بگیرد. این گونه تنها در هندوراس یافت می شود. مرغ مگس خوار سبز رنگ هندوراسی در جنگل هایی زیست می کند که به شدت در حال تخریب هستند و همین عامل باعث افت جمعیت آنها شده است.

۸- فنچ های تاج زرد (Palila )
عکاس: اریک ای واندرورف

این عکس موفق شد به رتبه ششم در گروه گونه های به شدت در معرض انقراض یا منقرض شده در طبیعت دست پیدا کند. تخریب زیستگاه ها، شکار شدن توسط گربه سانان و خشکسالی از دلایل کاهش جمعیت این گونه عنوان شده است. این گونه بومی هاوایی است و پیش بینی می شود طی ۱۴ سال آینده، ۹۷ درصد جمعیت آن از بین برود.

۹- مرغ دریایی جزیره کریسمس (Christmas Island Frigatebird)
عکاس: دیوید بویل

تصویر مرغ دریایی جزیره کریسمس(این جزیره تحت حاکمیت دولت استرالیا، در ۳۲۰ کیلومتری جنوب جزیره جاوه در اقیانوس هند قرار دارد) توانست رتبه سوم را در گروه گونه های به شدت در معرض انقراض یا منقرض شده در حیات وحش را به خود اختصاص دهد. عکس این پرنده هنگام پرواز بر فراز اقیانوس هند گرفته شده است. این گونه خاص تنها در همین جزیره یافت می شود و به دلیل استخراج فسفات از معادن این جزیره، تخریب زیستگاه ها، آلودگی آب اقیانوس و صید بیش از حد ماهی، نسل آن رو به انقراض است.

۱۰- اردک ماهیخوار برزیلی (Brazilian Merganser)
عکاس: ساویو فرره برونو

عکس اردک ماهیخوار برزیلی حائز رتبه دوم گروه گونه های به شدت در معرض انقراض یا منقرض شده در حیات وحش شناخته شد. اخبار منتشره توسط فعالا ن محیط زیست در برزیل حاکی از آن است که وضعیت این گونه به نسبت گذشته بهبود یافته است.

۱۱- هوبره هندی (Great Indian Bustard)
عکاس: سابا بارکوزی (Csaba Barkoczi)

رتبه چهارم گروه گونه‌های در معرض انقراض یا با داده‌های اندک به عکس هوبره هندی اختصاص پیدا کرد. شکار گسترده برای برگزاری مسابقات محلی یا تهیه خوراک نسل این پرنده زیبا را تا مرز انقراض پیش برده است.

۱۲- مرغ شهد خوار (Marvellous Spatuletail)
عکاس: دانیل روزنگرن

رتبه سوم در گروه گونه های در معرض انقراض یا با داده های اندک به این عکس اختصاص پیدا کرده است. این پرنده بومی پرو است و کمتر از یک هزار قطعه از آن باقی مانده است. نسل این مرغ مگس خوار به دلیل جنگل زادیی برای کاشت ماری جوانا و محصولات کشاورزی و قهوه در حال منقرض شدن است.

یک دیدگاه

 • با درود

  تلاشتان برای پر باری این سایت در خور تقدیر است تصاویر پرندگان کمیاب تماشایی است

  در مورد شعر طنز کنکوری ابیاتی به آن خواهم افزود اما بیتی که در پایان اشاره

  داشتید از حسی خاص بر خور دار است داوطلب کنکورعلاوه بر آزمون سراسری در کنکورعشق

  کامیاب نمیباشد این غزل علاوه بر بار اجتماعی از مفهوم تغزلی و عاشقانمه دور نیست

  اشعار ملایری بسیار دارم سعی ام این است اشعار چاپ نشده در کتابهای گل کاسه اشکنک

  و به پاییز دلم سیلی نکردی را ارسال کنم – شاعر کوچه باغهای ملایر