ارسال شده توسط: در جمعه 7 اکتبر 2011,در ساعت 7:39 ب.ظ |2 نظر

1284197934project_management3

دکتر طوسی براي اولين بار در ايران ، به طرح رويكرد علمي در مديريت آموزشي پرداخت و حقيقتا شايسته دريافت عنوان پدر علم مديريت آموزشي ايران گرديد.

بازشناسی این چهره خدمتگذار و استاد برجسته ی رشته مدیریت برای نسل جوان تکلیف و ضرورتی معقول بوده و پاس داشتی از زحمات عمربلند آن مرحوم و نیم قرن تلاش علمی اش در عرصه ی آموزش و مدیریت می باشد.

زندگینامه:

 دکتر محمد علی طوسی در سال 1310 در ملایردیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهرخود و دبیرستان های علمیه و دارالفنون تهران به پایان برد.

دانشسرای عالی تهران در رشته زبان و ادبیات فارسی پذیرای او شد و در پایان این دوره با کسب رتبه اول با استفاده از بورسیه دولتی در سال 1335 جهت طی دوره های دانشوری و دکترا در زمینه مدیریت آموزشی به ایالات متحده آمریکا اعزام و درسال 1340پس از طی دوره های فوق به کشور بازگشت.

 در دوران دانشجویی خارج از کشور به دلیل لیاقت و استعداد خویش توانست در سمت معاونت آموزشی و اداری اداره آموزش و پرورش شهر اکوموس ایالت میشیگان به کار پرداخته و توانایی های یک ایرانی را به نمایش گذارد. پس از بازگشت به وطن استاد دانشگاه تهران شد و همزمان با فعالیت های بسیار علمی ، عهده دار مسئولیت های مهمی در سطح عالی مدیریت کشور گردید.

 مسئولیت های اجرایی دکتر طوسی

1340 مسئولیت رئیس اداره تربیتی و نیز معاونت کل طرح و برنامه های وزارت آموزش و پرورش

1345 معاونت طرح و برنامه دانشگاه تهران

1346 مسئولیت معاونت آموزشی مدرسه عالی پارس و ریاست بخش علوم تربیتی

 1350 معاونت آموزشی سازمان امور اداری و استخدامی کشور

1353 معاونت وزیر در وزارت علوم و آموزش عالی

1357 تا  1358 ریاست دانشگاه اصفهان

 نکاتی از شخصیت علمی دکتر طوسی

مرحوم طوسی در سال 1358 بازنشسته و از آن زمان بیش از 80 اثر علمی در قالب کتاب، مقالات پژوهشی در رشته های آموزشی و پرورشی، مدیریت و رهبری از خود باقی گذاشت.

 • در میان آثاردکتر طوسی بررسی توانمندی های اقتصادی سازمان های ژاپنی ومدیریت در ژاپن به لحاظ استقبال جامعه دانشگاهی و مدیران کشور شاخص بوده و در این خصوص می توان به چاپ چندین کتاب اشاره کرد.

 استاد محمدعلی طوسی پس از بازنشستگی، 51 سال خدمت آموزشی خویش را با قبول مسئولیت استادی دوره دکترای دانشگاه آزاد اسلامی و تلاش در تربیت مدرسین رشته مدیریت و ارتقای سطح دانش و بینش مدیران حسن ختام بخشید، هرچند به موازات حضور در کلاس های متعدد، ساعات فراغت و استراحت شخصی خود را نیز تا پاسی از شب به امور تألیف و ترجمه می گذراند و همزمان دو کتاب دیگردر دست ترجمه داشت که ناتمام ماند و ماند تا شاگردانش با همراهی دیگر آنهارا به پایان برد هرچند حرکت رودخانه ی علم را پایانی نیست.

 •  دکتر محمدعلی طوسی از تک روی گریزان بود و به عکس مشارکت دادن دیگران در امور و انجام پروژها به صورت گروهی را رمزوراز موفقیت  و کامیابی می دانست. در مقدمه ی یکی از کتابهایش که در سال 1382 به چاپ رسیده می گوید:

« من از به کار بردن ضمیر شخص اول بیزارم. به تقریب هر آنچه در سراسر عمرم انجام داده ام با یاری دیگران بوده است.با این همه هنگامی که شما کتابی از این دست می نویسید ناگزیر داستان را با ضمیر من شرح می دهید در حالی که به راستی این ما است که با معنی است»

 •  وقتی از طرف هشتمین کنفرانس بین المللی مدیر ان کیفیت به عنوان یک استاد تعالی گرا به جایگاه دعوت می شود تا تندیس شخصیت تعالی گرای کنفرانس به وی تقدیم شود، در حالی که از این گزینش قبلاً بی اطلاع بود به مجری کنفرانس می گوید« چرا من؟ لایق تر از من کسی نبود؟»

دکتر طوسی به منزلت انسان و شایستگی های بالقوه او عمیقاً معتقد بود و تلاش در بازخوانی کرامت انسان به عنوان خلیفه خداوند در بسیاری از سمینارها و آثار شفاهی و مکتوب او مشهود بود. فراز زیرین یکی از تجلیات اندیشه ی روشن دکتر طوسی در خصوص برتری شایستگان و شایستگی انسان های برتر بودکه به عنوان بخشی از فرهنگ سازمانی و ارزش های سازمانی شرکت محورسازان ایران خودرو در مرامنامه ی مربوطه منعکس است.

«شایسته سالاری ( شایسته گزینی و شایسته پروری ) راهی برای آشکار شدن تواناییهای به قوه و پنهان کارگنان است».

فهرست آثار:

1- رهبری کارآفرین : ماتسوشیتا درخشانترین کارآفرین سده بیستم / نوشته جان پی کاتر، ترجمه محمدعلی طوسی – تهران: مرکز آموزش مدیریت دولتی،1378.

 2- فراسوی خواستن / گردآورنده محمدعلی طوسی – تهران: شباویز، 1371 .

3- مدیریت در ژاپن / محمدعلی طوسی – تهران: انجمن مدیریت ایران 1367.

4- وظیفه های مدیران / نوشته چستر بارنارد : ترجمه محمدعلی طوسی – تهران : مرکز آموزش مدیریت دولتی 1368.

5- اصول مدیریت علمی / نوشته فردریک وینسلو تیلور، ترجمه محمدعلی طوسی – تهران مرکز آموزش مدیریت دولتی 1369.

6- رفتار اداری : بررسی در فراگردهای تصمیم گیری در سازمان اداری / نوشته هربرت ای . سایمون بامقدای به خامه چستر آی بارنارد ترجمه محمدعلی طوسی – تهران  مرکز آموزش مدیریت دولتی 1371.

7- اصول مدیریت / نوشته هرولدکونتز سیریل اودانل هاینز و یهریخ ترجمه محمدعلی طوسی و دیگران تهران  مرکز آموزش مدیریت دولتی 1370.

8 – نه برای لقمه ای نان : آداب بازرگانی و اخلاق مدیریت / نوشته کونوسوکی ماتسو شیتا –  ترجمه محمدعلی طوسی – تهران شباویز 1367 و 1366.

9- رفتار انسانیس در کار ( رفتار سازمانی ) نوشته کیت دیویز جان نیو استورم ترجمه محمدعلی طوسی تهران  مرکز آموزش مدیریت دولتی 1370.

10- عامل تازه گردانی و در جست و جوی برتری ، نوشته رابرت واترمن ترجمه محمدعلی طوسی تهران : مرکز آموزش مدیریت صنعتی  1371.

11- فرهنگسرای گردآوری محمدعلی طوسی تهران  مرکز آموزش مدیریت دولتی 1372.

12- نخست انسان سپس کالا : عامل انسانی در کسب و کار نوشته کونوسکه ماتسوشیتا- ترجمه : محمدعلی طوسی – تهران انجمن مدیران صنایع 1372.

13- مدیریت ژاپن در رویارویی جهانی ( کاوشی از درون ) نویسندگان سابورواوکیتاو دیگران ویراستار لسترسی تارو مترجم محمدعلی طوسی سازمان مدیریت صنعتی 1369.

14- مدیریت مشارکت جو : اجرای سپردن اختیار، نوشته لورن پلونکت رابرت فورنیه ترجمه محمدعلی طوسی تهران  مرکز آموزش مدیریت دولتی 1378.

15- مشارکت (در مدیریت و مالکیت) گردآورنده محمدعلی طوسی تهران  مرکز آموزش مدیریت دولتی 1370.

16-  مشارکت و  مدیریت مشارکت جو: نظام پذریرش و بررسی پیشنهادها گردآوری محمدعلی طوسی تهران  مرکز آموزش مدیریت صنعتی 1379.

17- شرکت سازگاریا پویایی های اجتماعی و نظام بل الوین تافلر ترجمه محمدعلی طوسی – مشهد: آستانه قدس رضوی موسسه چاپ و انتشارات 1370.

18- بوروکراسی در اجتماع نو تألیف پیتربلاو ترجمه محمدعلی طوسی تهران دانشگاه تهران موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی 1347.

19- مدیریت و رهبری آموزشی نگارش کیمبل وایلز ترجمه محمدعلی طوسی تهران- مرکز آموزش مدیریت دولتی 1367.

20- پژوهشی در باب نظرات روسا و مدیران کل آموزش و پرورش کشور، تهران وزارت آموزش و پرورش انستیتو آموزش برنامه ریزی و مدیریت 1349.

21- تأثیر طرح برنامه در تعلیم و تربیت – تهران اداره تحقیق و ارزش یابی وزارت فرهنگ 1342.

22- سازمانها و شرکتهای خود را از نو بیافرینید نوشته گری همل ترجمه محمدعلی طوسی تهران  :موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی 1381.

23- زرناب رهبری و مدیریت : بر سر نوشت خویش نظارت کنید وگرنه دیگری بر آن نظارت خواهد کرد نوشته نیل تیچی واستر تفورد شرمن ترجمه محمدعلی طوسی تهران مرکز آموزش مدیریت دولتی چاپ و انتشارات 1380.

24-  مدیریت امور کارکنان و منابع انسانی تألیف شیمون ال دولان رندال اس شولر ترجمه محمدعلی طوسی صائبی تهران مرکز آموزش مدیریت دولتی 1375.

25- بالندگی سازمانی محمدعلی طوسی تهران مرکز آموزش مدیریت دولتی.

26- پرورش  منابع انسانی در شرکتهای ژاپنی تالیف هیدیو اینو هارا ترجمه محمدعلی طوسی تهران مرکز آموزش مدیریت دولتی 1370.

27- در جست و جوی نیک فرجامی  کرنو سوکی ماتسو شیتا مترجم محمدعلی طوسی تهران انجمن مدیران صنایع جمهوری اسلامی ایران 1371.

28- گامی برای همسازی هدفهای فردی و سازمانی کونو سوکی ماتسو شیتا ترجمه محمدعلی طوسی تهران سازمان مدیریت صنعتی 1381.

29- مشت آهنین در دستکش مخملی و 101 ویژگی مدیریت و رهبری نوشته کونو سوکه ماتسو شیتا ترجمه محمدعلی طوسی تهران سخن 1377.

30- مدیریت چیست ؟ تالیف جون مگرتا  ترجمه محمدعلی طوسی تهران سازمان مدیریت صنعتی 1383.

31- مدیریت و مشارکت کارکنان سلسله نوشته هایی درباره مشارکت کارکنان ترجمه محمدعلی طوسی تهران مرکز آموزش مدیریت دولتی .

32- جک:سخنی از درون دل نویسنده جک ولش ویر استاران جان بایرن مترجم محمدعلی طوسی تهران سازمان مدیریت صنعتی.

33- تاریخ آموزش و پرورش باختر / گردآورنده و  مترجم محمدعلی طوسی- تهران: دانشگاه سپاهیان انقلاب ایران 1354.

34- سازمان فرهنگ و رهبری آن /نگارش محمدعلی طوسی- تهران: تهران مصور1342 .

35- تاریخ آموزش و پرورش ، سال اول دانشسرای راهنمایی /تألیف محمدعلی طوسی فریدون بازرگان- تهران: کتابهای جیبی 1351.

36- سازمان و اداره آموزش و پرورش در ایران وکشورهای مختلف جهان / تألیف محمدعلی طوسی- تهران: کتابهای جیبی 1352.

37- کهنسالی / توشته سیمون دوبوار ترجمه محمدعلی طوسی- تهران: شباویز 1365.

38- پتن خدمتگذار یا خیانتکار / نوشته هربرت آر. ترجمه محمدعلی طوسی- تهران: شباویز 1366.

39- فرزند انقلاب / نوشته لیانگ هنگ و جودیت شپیرو ترجمه محمدعلی طوسی- تهران: شباویز 1366.

40- بروکراسی در اجتماع / تألیف پیتر بلاو ترجمه محمدعلی طوسی- تهران: موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی 1347.

منابع:مجله تدبیر/انجمن مدیریت ایران/انجمن کیفیت ایران


2 دیدگاه ها

 • slam bbakhshid man in matlab ro dar weblog khodamn bazekre manbaa copy kardam eshkali k nadare???
  ————
  skyblue:khahesh mikonam-khoshhal shodam az inke az in matlab estefade kardid

 • سلام
  ممنون از بيوگرافي و معرفي استاد ارجمند جناب آقاي دكتر طوسي.من از دانشجويان اين بزرگوار بودم. در طي 10 سال تحصيل دانشگاهي استادي به ادب، شخصيت، توانمندي و … ايشان نديدم. همچنان جاي خالي ايشان احساس مي گردد.روح آن بزرگوار با بزرگان محشور باشد. ممنونم.
  —————-
  آبی آسمانی:موفق باشید هر جا که هستید.