ارسال شده توسط: در شنبه 24 سپتامبر 2011,در ساعت 10:26 ق.ظ |بدون نظر
سال 64 در آلمان بستری شد  14 عمل جراحي روي بدنش انجام دادند و نزديك به 9 ماه در بيمارستان بستري بود. عوارض شيميايي وارد خونش شده بود. براي من نامه‌اي نوشت و گفت «قدر خاك و كشورمان را بدانيد چرا كه سايه امام زمان (عج) بر اين مملكت است.»

زندگینامه

خورشيد وجود شهيد حاج مصطفي طالبي در سال 1339 در خانواده‌اي مذهبي در شهرستان ملاير طلوع کرد.  او در عين اشتغال به تحصيل به‌همراه برادرش در امور زندگي پدرش را کمک مي‌کرد و با تمام مشکلاتي که متحمل مي‌شد تا سطح ديپلم با موفقيت پيش رفت. قبل از پيروزي انقلاب، در جريان انقلاب اسلامي در مبارزات خياباني مشاركت فعال داشت و همزمان با تشكيل سپاه پاسداران  وارد سپاه گرديد

تمام طول هشت سال دفاع مقدس در جبهه های غرب و جنوب کشور حضور داشت :

والفجر مقدماتي ، بدر ، خيبر ، رمضان ، بيت المقدس ، فتح المبين ، والفجر2 ، والفجر5 ، کربلاي 4 ، کربلاي 5 و والفجر 8

مسئوليت‌هاي شهيدحاج مصطفي طالبي  

فرماندهي گردان 151 ، جانشيني فرماندهي عمليات قرارگاه  نجف

فرماندهي عمليات تيپ ذوالفقار را برعهده داشت .

فرمانده عمليات غرب كشور در كرمانشاه

 تحمل سال ها جراحت و عوارض شیمیایی از زبان  همسر شهید طالبی

–  به علت استفاده مكرر از آر پي جي و بمب‌هاي ديگر از ناحيه گوش آسيب ديده و تا حدودي شنوايي‌اش را از دست داده بود. هر بار كه سرفه مي‌كرد خون از گلويش مي‌آمد. مي‌گفت « چيزي نيست سرما خوردگي است». در عمليات كربلاي 4، سمت راست بدنش از گردن تا نوك پا، سانت به سانت تركش خورده بود. او را به تهران منتقل كردند،

– دوباره به جبهه برگشت.مي‌گفت «من مسئول محور هستم و بايد بروم». مصطفي رفت و در عمليات كربلاي 5 باز هم تركش خورد و دوباره به بيمارستان منتقل شد. اين بار عوارض شيميايي هم نمايان تر شده بود؛

تير 1366 مصطفي به آلمان اعزام شد. 14 عمل جراحي روي بدنش انجام دادند و نزديك به 9 ماه در بيمارستان بستري بود. عوارض شيميايي وارد خونش شده بود. با اينكه وضعيت خوبي نداشت ولي طاقت ماندن در آلمان را هم نداشت به همين دليل با رضايت خودش به ايران برگشت.

زماني كه از آلمان برگشت، دوباره به جبهه رفت. مي‌دانستم اصرار من براي نرفتن بي‌فايده است. به همين خاطر چيزي نگفتم و بار ديگر مصطفي عازم جبهه‌هاي جنگ شد و تا پايان جنگ در جبهه ماند.

از فروردين سال 1373 وضعيت جسمي مصطفي روز به روز بدتر مي‌شد؛ دردهاي استخواني و تب و لرز داشت  با هيچ مسكني آرام نمي‌شد؛ دست‌هايش هم عفوني شده بود و عفونت وارد خونش مي‌شد؛ اجازه‌ قطع دست هم نمي‌دادند چون كوچك‌ترين خون‌ريزي، مي‌توانست اوضاع را بدتر كند.

آخرين روزها از من خواسته بود : در برابر مشكلات صبر حضرت زينب (س) را به ياد آورم و زينب وار در برابر مشكلات ايستادگي كنم. او مي‌گفت بايد به ياد داشته باشيم كه ائمه (ع) براي حفظ اسلام چه مشكلات و مصائبي را تحمل كرده‌اند و در اين روزگار اين ما هستيم كه بايد اسلام ناب محمدي (ص) را حفظ كنيم. وقتي مصطفي اين حرف‌ها را مي‌زد، من احساس شرمندگي مي‌كردم كه بخواهم در برابر مشكلات گله و شكايتي داشته باشم.

آخرين روز از من خواست برايش آب بياورم تا وضو بگيرد، گفتم« آب براي تاول‌ها ضرر دارد، تيمم كن» گفت«اين آخرين نماز را مي‌خواهم با وضو بخوانم» نمازش را كه خواند، بي‌هوش شد؛ بچه‌ها هم كنار تخت پدر ايستاده بودند. يك لحظه مصطفي چشمش را باز كرد و وقتي بچه‌ها را ديد دو قطره اشك از چشمش روي بالش ريخت، نگاهي به بچه‌ها كرد و چشمش را بست.

شهيد حاج مصطفي طالبي در حالي‌که از دوري حاج حسن تاجوک و حاج رسول حيدري دو يار روزهاي جهادش مي‌سوخت در تاريخ 1374/3/31 جام وصل را سر کشيد و به ابديت پيوست. و در كنار همرزمش، شهيد حيدري در گلزار شهدای بهشت هاجر  ملایر به خاك سپرده شد.

خاطره ای از زبان شهید :

در محاصره دشمن بوديم و تقريباً يك ماه از او بي خبر بوديم. روزي راديو بي بي سي اعلام كرد يك مزدور ايراني به نام مصطفي طالبي را به اسارت گرفته ايم. بعد يك ماه پدرم با لباس هاي خوني و كثيف و سوراخ سوراخ به خانه برگشت. وقتي جريان را پرسيديم، گفت: ساكم با تمام اطلاعات محرمانه و اسامي بچه ها به آب افتاد و به دست نيروهاي عراق رسيد. آنها از حضور ما مطلع شدند و مدت يك ماه ما زير آتش آنها بوديم، تا از سر ما دست برداشتند و رفتند. هر روز تعدادي از بچه ها روي پاهايم شهيد مي شدند بالاخره بچه هاي تازه نفس آمدند و ما نجات يافتيم.

تهیه :محمد(رضا)فارسی

منابع:

– خبرگزاری فارس

– پايگاه اطلاع‌رساني قربانيان سلاح‌هاي شيميايي

– نرم افزار کنگره بزرگداشت سرداران امیران و 8000 شهید استان همدان

– کتاب اینک شوکران 2 – خاطرات همسر شهید طالبی

-پایگاه اینترنتی شهید رسول حیدری