ارسال شده توسط: در چهار شنبه 20 جولای 2011,در ساعت 10:35 ق.ظ |3 نظر

ospy9qhk3154hx8upx0p

مورخان درباره وجه تسمیه ملایر نظرهای مختلفی ارائه داده اند. از جمله اینکه در زمان مادها با روشن کردن آتش روی تپه ها و کوه های آن، اخبار را به سایر مناطق می رساندند از این رو آنجا مل آگر به معنی تپه آتش نامیده شد.

برخی زبانشناسان نام ملایر را به معنی آشیانه عقاب دانسته اند. و برخی دیگر ملایر را این گونه نیز توصیف کرده اند: مل+آیر، مل به معنی سرزمین و آیر به معنی سرزمین آریایی هاست.


3 دیدگاه ها

  • حمد الله مستوفی مورخ شهیر قرن هشتم هجری قمری هنگام گذر از ملایر می نویسد: ملایر را جنگلی انبوه فرا گرفته بود که وقتی از ملایر به نهاوند رفتم به علت انبوهی جنگل آفتابی دیده نمی شد. همچنین در کتاب نادر شاه افشار آمده است از ملایر تا نهاوند جنگل ها به قدری انبوه بوده اند که آفتاب کمتر مشاهده می شده است. به طور نسبی آب و هوای ملایر در زمستان ها سرد و پر برف و در تابستان ها سبز و پر آب و پوشیده از جنگل بوده است.
    به نظرت با عقل جور درمیاد جایی که پوشیده از جنگله آب پیدا نشه؟
    جنگل معمولا در مناطقی ایجاد میشه که رطوبت نسبی بالایی دارند و بارندگی اونها بالاتر از میانگین بارندی سایر نقاطه.

  • شما چرا روایتی که در مورد ملایر صحت ندارد را نقل می کنید؟
    ملایر در گذشته و در کلیه کتب تاریخی همواره سرزمینی آباد و سرسبز بوده.آیا میشود آبادانی بدون آب باشد؟این جریان ماء لا یری از همدانی ها نشئت گرفته است پس خواهشمندم کلمه بی معنی که به اشتباه به وجه تسمیه ملایر اضافه شده است را پاک نمایید

    • حرفتون کاملا درسته-این موضوع رو موقت حذف می کنیم تا اینکه سند موثقی در مورد اون پیدا کنیم