ارسال شده توسط: در جمعه 9 سپتامبر 2011,در ساعت 3:12 ب.ظ |بدون نظر
 

مسعود جعفری جوزانی در سال 1389 بعنوان چهره ماندگار عرصه سینما در ایران برگزیده شد.وی متولد 1327 ملاير، داراي مدرك كارشناسي ارشد فيلمسازي از دانشگاه ايالتي سان فرانسيسكو است. او ساخت چندین فیلم برگزیده سینما و تلویزیون ایران را در کارنامه هنری خود دارد از ديگر فعاليت هاي وي ميتوان به مجوز تدريس مادام العمر در دانشگاه ايالتي سان فرانسيسكو، تدريس در دانشگاه هاي كشور و مديريت مؤسسه «جوزان فيلم» اشاره كرد.

افتخارات در عرصه سینما:

فیلم شیر سنگی: برنده لوح زرین بهترین فیلمنامه پنجمین جشنواره فیلم فجر

فیلم در مسیر تندباد: کاندید سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه و بهترین کارگردانی

فیلم سایه خیال: برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم  نهمین جشنواره فیلم فجر

فیلم بلوغ: برنده سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران و کاندید سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه و بهترین کارگردانی نوزدهمین جشنواره فیلم فجر و کاندید لوح زرین بهترین فیلم

فیلم جاده های سرد:برنده لوح زرین جایزه ویژه هیات داوران هجدهمین جشنواره فیلم فجر

فعالیت های سینمایی

تهیه کننده: فیلم غروب شد بیا
فیلمنامه نویس: فیلم چشم هایش
کارگردان-فیلمنامه نویس: فیلم بلوغ
فیلمنامه نویس: فیلم بشیر
کارگردان-فیلمنامه نویس: فیلم دل و دشنه
کارگردان-فیلمنامه نویس-تهیه کننده: فیلم یک مرد ، یک خرس
تهیه کننده:فیلم ناصرالدین شاه آکتور سینما
فیلمنامه نویس-تهیه کننده: فیلم سایه خیال
کارگردان-فیلمنامه نویس: فیلم در مسیر تندباد
کارگردان-فیلمنامه نویس-تهیه کننده: فیلم شیر سنگی
کارگردان: فیلم جاده های سرد
مشاور هنری : فیلم شهر موش ها

 

مهم  ترین ساخته های تلویزیونی جعفری جوزانی

نویسندگی و کارگردانی سریال در چشم باد

سريال تاريخي «در چشم باد»،‌ وقايع سياسي و اجتماعي سه دوره از تاريخ در سال‌هاي 1300، 1320و 1360 را بررسي مي‌كند كه دوره اول پايان دوره قاجار و دوره پهلوي و دوره دوم جنگ جهاني دوم و دوره سوم يك دوره زماني خاص در بعد از انقلاب را كه دوره فتح خرمشهر است، در بر مي‌گيرد. ساخت اين سريال يكي از سخت‌ترين پرو‍‍ژه‌هاي سريال‌سازي در تلويزيون است كه در بيش از 10 شهرستان و استان فیلمبرداری آن انجام گرفته است.

جعفری جوزانی  از این سریال به عنوان «وصیت‌نامه» خود یاد کرد و اظهار داشت «در چشم باد» را برای وطن و عقیده‌اش ساخته است و خوشحال است از این که فرزندان و نوادگانش با دیدن این فیلم احساس کنند که پایگاه خوبی داشته‌اند و بدانند که تاریخ آینده را می‌سازند(ایسنا)

 بازیگران این سریال  :

حضور پارسا پيروزفر ،  كامبيز ديرباز، محمدرضا هدايتي و رضا شفيعي‌جم سعيد نيكپور، ماهچهره خليلي، لاله اسكندري، محمدرضا هدايتي، فريبا متخصص، سحر جعفري‌جوزاني، گلاره عباسي، اكبر عبدي، جهانگير الماسي، سام درخشاني، زهير ياري، محمود پاك‌نيت و سيما تيرانداز

 سریال پوریای ولی

«مسعود جعفري جوزاني»  در نخستين جشنواره بين‌المللي فيلم كيش که  با بزرگداشت‌  وی همراه بود  سریال پوریای ولی  را  بعنوان سریال در دست ساخت خود اعلام نمود و در این خصوص  بيان داشت: اين فيلم درباره پورياي ولي، محمود خوارزمي است. ايشان فردي پهلوان بوده و اولين كسي است كه از طرف مردم به ولايت برگزيده مي‌شود. بخشي از اسم پوريا از هند مي‌آيد؛ چراكه اين فرد در هند فداكاري مي‌كند و تمام پول‌هايي كه بابت كشتي‌هايش از پادشاهان مي‌گرفته، به گدايان مي‌دهد و آن‌ها هم اسم او را ناجي بينوايان مي‌گذارند كه به مرور در ايران مي‌شود پوريا. (فارس)

منبع: راسخون/تبیان/خبرگزاری ایسنا/خبرگزاری فارس